Černá ovce

25. září 2015 v 20:50 |  úvahy
ČERNÁ OVCE
Jsem černá ovce.
Bydlím v domě spolu s dalšími třemi rodinami. Všichni zde žijeme dlouho, někteří (jako třeba i já) od narození. Výhody takových stálých sousedů jsou zřejmé, nevýhodou, kterou v anonymních panelácích nepoznáte, je fakt, že si sousedé nárokují právo posuzovat způsob života zbývajících obyvatelů, vyjadřovat se k němu a očekávat, že jejich názor bude vzat v potaz.
A proto jsem černá ovce.
Nepeču ostatním sousedkám buchty ani s nimi nepopíjím na zahradě víno. Nepomlouvám s nimi sousedky, které zrovna nejsou v doslechu, a nekonzultuji s nimi způsob výchovy mých dětí. Nevisím na jejich rtech obdivným pohledem a vedu svůj osobní život způsobem, který vyhovuje mně a ne tak, abych se zavděčila jim. Ne, že bych se o to nepokusila!! Ano, v dřívějších dobách jsem stála o jejich uznání, ale kupodivu - ať jsem se snažila, jak jsem mohla, pořád to nebylo dost.
A pak jsem to pochopila - jsem přece černá ovce. A ta nemůže být jako ty bílé. Může se snažit bečet jako ony, pást se jim po boku a jíst stejnou trávu, ale vždycky bude mimo stádo. Vždycky bude trčet a vyčnívat a razit a prostě vadit tím, že je jiná.
Černá ovce je vyvrhelem stáda.
Není to vždycky příjemný pocit, být černou ovcí. Ale pozor - černé ovce jsou tím nejdůležitějším, co stádo obsahuje. Dávají totiž příklad. Příklad toho, kam až se může ovce dostat, čeho může dosáhnout, nebo kam až může klesnout. Určuje a rozšiřuje hranice možností VŠECH ovcí. Každá další ovce má dvě cesty - buď může následovat jejího příkladu, nebo se ho může vyvarovat. A tato možnost volby je to nejlepší, co v životě máme.
Lepší, než být černou ovcí, je snad jen… nebýt ovcí.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama