Čas říct sbohem

28. října 2015 v 22:28 | kongamato
Čas říct sbohem

Rozloučit se s něčím či s někým - kdo by to neznal.
Loučení může být lehké - říct sbohem dva roky nenošenému oblečení je někdy příjemně vzrušující. A říct sbohem tomu, co vás dlouho trápilo, to je dokonce úlevné. Ale najít vhodný čas na rozloučení s někým, koho máte rádi, to je jedna z nejtěžších věcí, co vůbec na světě jsou.
Bylo zlé, když jsem pochopila, že je na tom moje fenka tak špatně, že se asi nedožije rána. Sedět u ní a dívat se, jak trpí a prožívat naprostou neschopnost jí ulevit bylo ovšem mnohem horší. A ikdyž její čas na tomto světě se krátil a byl na dohled její konec, nenašla jsem vhodnou chvíli se rozloučit. Nevěděla jsem, jestli se nebudu loučit předčasně, a když už to bylo jasné, bylo pozdě..
U lidí je to ještě horší, nikdy totiž nevíte, že je to naposledy, co se vidíte. Čas říct sbohem tedy vždycky propásnete. Pak se hlavou honí myšlenky typu: "Kdybych věděla že... tak bych..." Takové pocity samozřejmě ničemu nepomůžou.
Ačkoliv je to velmi oblíbené klišé, nikdo nedokáže žít tak, jako by každý jeho den měl být tím posledním. Nicméně bych se za všechny přimlouvala, abychom se vždycky ke všem lidem chovali tak, abychom si pak nemuseli proplachovat mozky kvůli "kdybych..." Protože stát se může opravdu cokoli a nikdy nevíte...
Ale víte, co je podle mě vůbec nejtěžší? Nejtěžší je říct sbohem zkostnatělým myšlenkám, které v nás okolí pěstuje od narození a vydává je za pravdy. Říct sbohem pochybnostem o sobě samých a vidět se tak úžasnými, jací jsme byli v okamžiku našeho zrození. Jsme stále titíž, a přesto si o sobě myslíme, že jsme oškliví, neschopní, trapní... A přesto, že ve skrytu duše víme, že jsme úžasní tvorové, překonat tyhle myšlenky je daleko těžší než překonat odchod blízkého člověka. Když vám někdo odejde, nemůžete s tím nic dělat, je to kruté, strašné a smutné, ale ta volba nebyla vaše. Udělat ten krok sami, zvolit si, že dáte sbohem nezdravému přesvědčení, to chce opravdu odvahu.
Přeju každému, aby tu odvahu v sobě našel...
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Deine Deine | E-mail | Web | 28. října 2015 v 22:59 | Reagovat

Moc pěkně napsané. Mrzí mě to s tvojí fenkou, zvířata jsou vždy smutná událost když nadejde jejich čas. Co se týče odpoutat se od různých přesvědčení, nálepek společnosti - je to osvobozující. Označení, které se nezdají tak lichotivé se mohou obrátit v jistou 'sílu' :).

2 AnneK AnneK | Web | 28. října 2015 v 23:29 | Reagovat

Naprosto souhlasím. Loučení je těžké v jakékoliv formě, ovšem vypořádat se se svými vlastními myšlenkami je daleko těžší. Stále máme v hlavě ten náš vnitřní hlásek, který nás nutí pochybovat.

3 Kiwi Kiwi | Web | 29. října 2015 v 10:25 | Reagovat

Nádherné :)Naprosto přesné... bývá těžké říct definitivní sbohem, jak říkáš, pořád uvnitř slyšíš to "co kdyby" :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama