Blíží se advent

22. listopadu 2015 v 20:33 |  úvahy
Tak se nám opět přiblížily Vánoce. Pro mě osobně překvapivě rychle, protože teplé počasí mě poněkud ukolébalo a zjištění, že příští týden bude 1. Adventní neděle mě zastihlo naprosto nepřipravenou. A jak je naším každoročním předvánočním zvykem, vyrazili jsme na Koncert pro charitu, na kterém vždy účinkují i moje dvě nejmladší děti. Letos ovšem nastala změna - účinkovala jen moje nejmladší dcera, syn ukončil docházku do hudebky v červnu. Kdo má doma šestnáctiletého puberťáka, pochopí, že dostat ho na koncert v kostele poprvé v pozici diváka mě stálo nemálo sil, na řadu přišlo dokonce i citové vydírání a výhružky. Navíc jsme vyrazili z domu docela pozdě, takže jsme přiběhli do kostela na poslední chvíli s jazykem na vestě a na hony vzdáleni klidu a pohodě.
Předesílám, že ačkoliv jsem pokřtěná, nechodím do kostela na mše a zpěvavý hlas kněžích ve mně evokuje averzi a pocit vnucování cizího názoru. Katolická církev je mi vše, jen ne blízká a sympatizovat s ní při sebelepší vůli prostě nedokážu. Nicméně když jsme se s rodinou nacpali do strodávné dřevěné lavice, vyžduchali si každý svoje místo, publikum ztichlo a farář začal svou úvodní řeč, začal se ve mně šířit podivný pocit. A když se po nezbytném úvodu otočil k oltáři a pomalým rozvážným civilním hlasem pronesl motlitbu za všechny nemocné, osamělé a potřebné, rozhostil se ve mně po dlouhé době tolik potřebný klid a mír, který přetrval po celou dobu koncertu. A znovu jsem si uvědomila dvě věci - jak velkou sílu má slovo, vyřčené ve správnou dobu na správném místě a taky sílu motlitby.
Motlitba nemusí zaznít jen v kostele, nemusí mít dokonce ani slova, ale věřím tomu, že když člověk vyřkne přání, které je ku prospěchu druhým lidem a udělá to bez přetvářky, nezištně a s plným vědomím a naléhavostí, vždycky se to přání vyplní..
Přeju všem, aby i v předvánoční době a na pozadí všech strachnahánějících událostí posledních dní dokázali najít klid jako já... i kdyby třeba jen na hodinu.. Mrkající
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama