Leden 2017

Jen jeden?

25. ledna 2017 v 21:00 | kongamato |  Téma týdne
Když se někdo zřítí do propasti, vinu za to vždy nese ten jeden - poslední - osudový - chybný krok.
Ale ten jeden poslední to už jen tak jaksi.. završí.
Ten jeden je vlastně už jenom logickým vyústěním těch předchozích kroků.
Mnohem důležitější než ten jeden chybný krok je ten předtím. Ten totiž může otočit směr dalšího kroku jinam - od propasti.
Jeden chybný krok ještě nikoho nezabil.
Je důležitý jen kvůli těm předchozím krokům, které nás nad tu propast zavedly.
Chybný krok není totiž nikdy jen jeden. Je jen ten poslední...

Fanatismus

17. ledna 2017 v 20:54 | kongamato |  Téma týdne
Jak chodím na FB, tak se někdy nevyhnu nutkání přihlásit se k odběru různých stránek, které mi na počátku toho nutkání přijdou jako zajímavé.
A tak jsem se podle svých zájmů postupně nahlásila do skupin o nových vědeckých poznatcích, o kočkách, o psech z útulků, o alternativní léčbě čehokoliv od bradavice po mor a taky o duchovních věcech. Všechny tyto věci mě zajímají, neškodí teda přece promluvit a počíst si o problematice s lidmi, kteří jsou stejně praštění jako já.
Ale ouha.
Když pominu stránky o vědě a novinky z olomouckého útulku, nestačím se divit.
Čekala jsem nové informace, způsoby řešení, rady, zkušenosti, možná někdy povzbuzení a povznesení se nad materiální každodennost.
Zjistila jsem ale, že stačí, aby někdo dal inzerát na doma odchované kotě, zmínit se o tom, že mu zabral nějaký lék nebo prostě sdělit svůj názor na libovolný problém a místo pochopení, sdílení podobné zkušenosti nebo plodné diskuse se na tyto "zločince" sesypala hromada výtek, nadávek a zesměšňujících poznámek či urážek. Komentující si nekompromisně lpěli na své pravdě a cizí názory či problémy jim povětšinou sloužily k tomu, aby se sami ukázali v "lepším" světle, aby v porovnání s těmi "ubožáky" vynikla jejich vlastní dokonalost.. Jakoby každý chtěl být tím jediným a pravým učitelem, který má právo říkat ostatním, jak mají jednat, co mají cítit, jakým způsobem mluvit...Poznatek? Je jedno, o co se zajímáte. V každé oblasti se můžete setkat s lidmi, kteří fanaticky zastávají to svoje. Ostatní potom nejsou společníci k diskuzi, ale nepřátelé, kterým se to musí NANDAT!
A tak se v tichosti a postupně z těch jejich skupin zase odhlašuju. Jsem totiž z kraje, kde se kvůli jednomu fanatikovi jménem Boblig zcela podle zákona upalovali nevinní lidé. A odpor k fanatismu jakéhokoliv druhu mám asi vrozený.
Takže chtělo by to trochu TOLERANCE!! A nejen na FB...

Síla vůle

15. ledna 2017 v 16:18 | kongamato |  Téma týdne
Síla vůle se považuje za dobrou vlastnost.
Kdo má silnou vůli, dokáže vše, co si zamane, nedá se odradit a jde si zkrátka za svým.
Například každý úspěšný člověk - sportovec, podnikatel, který se vypracoval z ničeho, nebo taky "jen" ten, kdo se vymanil z kruhu závislosti - je tím, u koho bychom sílu vůle přímo předpokládali. Vždyť kolik zápasů sami se sebou museli tito lidé podstoupit, kolikrát se museli zvednout z prachu a i přes bolest těla nebo překážky v jiné rovině pokračovat ve své cestě.
Na druhou stranu je spousta lidí se silnou vůlí, kteří si myslí, že ta jejich vůle je nejlepší - ne pro ně, ale pro ostatní - a snaží se svou vůli vnutit všem okolo. Takových despotů znám bohužel rozhodně víc, než těch z prvního příkladu.
Já bych tu sílu vůle nahradila jiným slovem. Podle mě je hnacím motorem pro dobré věci, pro ty, kteří chtějí něco dosáhnout sami za sebe a nevnucovat to druhým, spíš TOUHA. Touha někam dojít, touha být lepším v tom, co mě baví, touha pokořit limity ve své hlavě - je to touha dokázat věci SAMI SOBĚ, která nás dovede dál a přitom z nás neudělá diktátory.
Sílu vůle nemusí mít každý.
Ale touhu po tom, co skutečně chceme, tu máme každý.
Ve svém srdci.

Zvuk

9. ledna 2017 v 18:24 | kongamato |  Téma týdne
Slyšíš ten zvuk?
Zvuk zmrzlého sněhu, jak ti křupe pod nohama?
Slyšíš, jak ptáčci poskakují po větvičkách a navzdory kruté zimě si prozpěvují?
Slyšíš, jak štěká sousedův pes a jak na kopci výskají děti, když jim při jízdě na bobech do tváří prská sníh?
Slyšíš zvuk hlasu svých dětí, svých rodičů, své lásky, svých kamarádů?
Pak to znamená, že jsi šťastný člověk.
Protože jsi se dnes probudil, vnímáš, jak je krásný den, nejsi sám a je někdo, komu bys chyběl.
Jsi šťastný, protože ŽIJEŠ..