Strachy

25. ledna 2018 v 21:29 | kongamato |  Téma týdne
"Jsi chytrý chlapec Harry, protože nejvíc ze všeho se bojíš právě strachu.."
Takhle nějak to řekl profesor Lupin, když se Harry Potter učil přemoci Bubáka. A to, že se to objevuje v knížce pro děti i dospělé, vypovídá to o tom, že naše strachy jsou věčné téma napříč celým životem a neomezené věkem.
Strach ze strašidel, ze zubaře, z doktorů obecně, z výšek, z nemoci, ze smrti, ze ztráty zaměstnání nebo ze ztráty partnera - to všechno nás ovlivňuje, determinuje to naše životy a dává jim dost úzké mantinely. Neexistuje účinnější metoda ovládání druhých než je strach. Mít strach nás drží při zemi. Nedovoluje nám vybočit. Nedovolí vzlétnout. Protože co kdybychom spadli..
Když se bojíme, zrychlí se nám tep a dech, tělo se zásobí kyslíkem a dokonce se prý zostří zrak. To všechno proto, abychom měli větší šanci utéct před nebezpečím.
Jenže v dnešní době jsou příčiny našich strachů tak plíživé a všudypřítomné, že utéct před nimi prostě nejde.
A tak si řekněme dost. Postavme se svým strachům čelem a vysmějme se jim, jako se v Bradavicích smáli Bubákovi. Zbavme se strachu, je k ničemu. Dělá vše jenom horší, než to pak skutečně je. Zlým věcem stejně nezabrání, jen je přivolá. Tak jako pach krve přivábí žraloky, pach strachu přináší do našich životů to, čeho se nejvíc bojíme.
Odvaha postavit se strachu nás odmění nejsladší odměnou - vnitřní svobodou.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama