Září 2018

Být zodpovědný

15. září 2018 v 16:41 | kongamato |  Téma týdne
Tak nějak mi přijde, že každé téma týdne je vlastně pořád o tom samém. Tím nekritizuju výběr témat, jen tím konstatuju, že ať je téma jakékoliv, můj článek má vždy stejný závěr, což vypovídá o mně, ne o tématech Smějící se
No a téma ZODPOVĚDNOST je na to jako dělané. Kromě toho, co si myslím o řízení vlastního života, vidím to každý den ve škole, kde učím. Desítky a stovky dětí, které si myslí, že už jsou dospělé - dospělé na sex, na kouření, na alkohol nebo i něco víc. Kupodivu nejsou dost dospělé na to, aby si uvědomily, že když jsou ve škole, mají se chovat jako ve škole a ne ve chlívě. Že se mají na školu připravovat a dělat všechno pro to, aby se něco naučily, protože se tím jednou budou živit. Že do té školy mají přijít, protože to je jejich zaměstnání - jít do školy. Jejich "dospělost" se týká jen věcí, které se jim hodí.
Proč to tak je, je zřejmé. Svou roli hraje věk (prostě tlačí se jim na mozek puberta), ale hlavně to, že ve škole se mají naučit znalosti a dovednosti, které budou potřebovat až budou pracovat, zodpovědnosti by se ale měli naučit doma. A to je těžké, protože buď jsou rodiče příliš úzkostliví a nenechají dítě být zodpovědné za svoje činy a nést si následky, nebo patří mezi lidi, kteří jakékoliv vlastní selhání bleskurychle hodí na bedra někoho jiného. Za to, že selhali, může někdo jiný, ne oni. A jejich děti se to potom nemají kde naučit.
Myslím si prostě, že cokoli se nám v životě stane, padá na naši hlavu. Je na naší zodpovědnosti, jak žijeme, s kým žijeme, jak se máme a jestli jsme zdraví. Nemůžeme sice ovlivnit všechno, ale můžeme se snažit. Dokud nepřevezmeme odpovědnost za svůj život a za své skutky, nikdy se nezmění nic k lepšímu.